Istorija se susreće sa avangardom u Pragu. Evo nekoliko znamenitosti u češkoj prestonici koje prave ravnotežu između gradskih istorijskih nalazišta i živopisne nove kulture.
PRAŠKI ZAMAK
Dvorski kompleks koji potiče iz IX veka je sedište bohemijskih kraljevskih dragulja, predsednikove kancelarije, prelepih dvorišta, radnji i bezbroj drugih atrakcija koje ne bi trebalo propustiti. Otvoren svakog dana, Praški zamak je najveći zamak na svetu. Iako su mnogi delovi zamka besplatni za obilazak, vredi platiti kartu za turu po katedrali Svetog Vida. Druge atrakcije uključuju smenu garde, bašte zamka (koje su otvorene od 1.aprila do 31.oktobra), i prodavnice u Zlatnoj ulici. Zamak nije najbolje obeležen, pa ponesite mapu.
KARLOV MOST
Karlov most je najpoznatiji most u Pragu, koji povezuje Stari grad sa Malim gradom. Gomile ljudi se okupljaju svakog dana na ovom mostu iz XV veka, kako bi posmatrali performanse, razgledali umetnička dela lokalnih slikara i slikali ispred 30 statua koje se nalaze ovde. Najbolje je most posetiti rano ujutru, kako biste ga imali samo za sebe.
ASTRONOMSKI SAT
Sredinom XIII veka Jan Luksemburški izdao je dozvolu za izgradnju utvrđenja oko većnice. Većnica je kaldrmisana kamenom sa obližnjih kuća dok na kraju nije ostalo pet kuća koje se i danas nalaze na Starogradskom trgu u brojevima 1-2. Istočno krilo gradske većnice nekada se protezalo do vrata Crkve sv. Nikole, ali je porušeno za vreme nemačkog bombardovanja 1945.godine. Sat na kuli instaliran je 1410., ali je pušten u rad tek 1572.godine. Na svaki puni sat zvone zvona, pevci kukuriču, a statue iz XV veka igraju dok su oči turista uprte u njih. Astronomski sat ne pokazuje samo tačno vreme, već i kretanje planeta oko Zemlje, Sunca i Meseca kroz znakove zodijaka. Ukrašen je slikama Josefa Manesa.
KUĆA KOJA PLEŠE
Jedinstvena Kuća koja pleše se izdvaja od kaldrmisanih ulica i tradicionalne arhitekture koje je okružuju. Zgradu su 1992. projektovali češki arhitekta hrvatskog porekla Vlado Milunić u saradnji sa čuvenim Frenkom Gerijem. Na poslednjem spratu nalazi se Selest: izuzetno cenjen francuski restoran sa trpezarijom potpuno u staklu i zadivljujućim pogledom na Vltavu i Praški zamak. Od juna do septembra, gosti imaju pristup terasi na otvorenom. Selest je otvoren za ručak i večeru, a rezervacija je obavezna.
STARO JEVREJSKO GROBLJE
Potresna uspomena na nekada brojnu jerejsku zajednicu u Pragu. Procenjuje se da je ovde sahranjeno 200 000 ljudi, koji su na kraju pokopavani jedni preko drugih. Najstariji nadgrobni spomenik datira iz 1439., a najnoviji iz 1787.godine. Po pravilu, jevrejski nadgrobni spomenik sadrži pokojnikovo ime i prezime, datum smrti i hvalospev. Pored osnovnih podataka, simboli na grobovima često su uključivali slike koje su ukazivale na pokojnikovo poreklo.
VACLAVLJEV TRG
Srednjevekovna pijaca na kojoj su se prodavali konji u XIX veku postala je trgovačko središte Praga. Godine 1848. pijaca je dobila ime Vaclavljev trg po češkom zaštitniku Svetom Vaclavu. Većina današnjih zgrada izgrađena je početkom XX veka, a njihove prelepe fasade u art nuvo stilu pokazuju u kolikoj meri su češke arhitetkte tog vremena prihvatile ovaj stil. Vaclavljev trg je vekovima svedok i poprište istorijskih događaja. Poslednji značajan istorijski datum bila je Plišana revolucija 1989.godine.
BRDO PETRŠIN
Prekriven šumom i voćnjacima, Petršin je omiljeno mesto za zaljubljene parove i sušta suprotnost šiljatim tornjevima Hradčana na levoj obali Vltave. Na 300m nadmorske visine, ovde se u XV veku nalazio vinograd koji je 1825.godine pretvoren u javni park. Stari letopisi opisuju brdo kao mesto paganskih rituala u čast boga Peruna, a 1.maj se i danas ovde obeležava na starinski način. Međutim, ovo je savršeno sklonište od često nepodnošljive gradske vreve. Ako nećete da se zamarate, uradite isto što i veliki broj posetilaca još od 1891.godine - prevezite se žičarom do vrha brda, pa se pešice spustite u podnožje. Iz žičare možete uživati u fascinantnom pogledu na severnu stranu zamka.
Нема коментара:
Постави коментар